top of page

Interiér VS exteriér

Nebojte sa fotenia v interiéri... prináša so sebou veľa možností

Pri fotení sú jednými z najzákladnejších otázok azda tie, na čo fotíte a kde fotíte. Prostredie na fotke je veľmi dôležité, dotvára celkovú atmosféru a vie zámer fotografa jednak podčiarknúť, no niekedy i rušiť, preto je výber prostredia nesmierne dôležitý.

Fotiť sa dá vonku - v exteriéri, ako aj vo vnútri - v interiéri, resp. v ateliéri. Každý priestor je špecifický a má pre fotografa veľa výhod i obmedzení. Mne osobne sa ťažko rozhoduje, ktoré prostredie je pre fotenie ideálnejšie. Pre mňa je rozhodujúce to, aké možnosti mi ponúkne, ako veľmi mi otvára priestor na kreativitu.

Keď vonku fučí vietor rýchlosťou 35 km za hodinu a do toho prší, nemôžem zrovna tvrdiť, že ide o ideálne podmienky. K tomu to nekonečné prekladanie termínov... situácia, ktorá nevyhovuje zákazníkovi ani fotografovi. Ateliér je teda univerzálnejší, ponúka vám idálne podmienky za každého počasia. Až na svetlo, samozrejme... Denné svetlo je prirodzené svetlo, ktoré foťák miluje a dobrá fotografia je predovšetkým o dobrom svetle. No i denné svetlo zvykne bývať nevyspytateľné. Zlatá hodinka pod mrakom nemá ten efekt ako by mohla mať, na druhej strane však fotenie pod mrakom má i svojú výhodou - tu už záleží od toho, čo chcete na fotkách ukázať, či chcete dokonalú modelku alebo technicky dokonalú fotku. Všetko má svoje dve strany mince. V oboch priestoroch sa však dá vykúzliť niečo jedinečné, záleží od predstavivosti a kreativity, ktorú do práce fotograf investuje.INTERIÉR

Veľmi často sa zákazníci boja fotenia v štúdiu, resp.v ateliéri. Vraj to nie je nič pre nich - sadnúť si na stoličku, usmiať sa do objektívu v tmavej miestnosti, kde na vás svieti svetlo zo všetkých strán... Rozumiem im. Ani ja som nemala rada, keď som si do takéhoto ateliéru musela ísť dať urobiť fotku na občiansky preukaz či na iný doklad.

Dnes máme selfie dobu a človek sa rád zachytí sám tak, ako sa vidí on, tak, ako sa cíti najlepšie a najkrajšie. Ak svoj fotoportrét človek nemá v rukách sám, cíti sa divne - nevidí, ako vyzerá, ako sa tvári, musí dôverovať neznámemu človeku a ešte za to i zaplatiť. K tomu to svetlo. Tvrdé ako vo vyšetrovacej miestnosti, preniká až do kostí, zvýrazní každú vrásku, nedokonalosť, pokrčený záhyb na šatách. Priznám sa vám ako začínajúca fotografka. Aj ja som si dlho myslela, že to takto funguje, že iná možnosť pri fotení v ateliéri ani nie je.

Všetko zmenil workshop Petry Rósič...

Bol to môj prvý foto kurz a ja som sa cestou naň neustále pýtala, prečo? Čo mi to dá? Ateliér? Ja? Eh... No už osvietenie v štúdiu ma ohúrilo… a navyše som zistila, že v ateliéri máte všetko vo svojich rukách len vy. Petra zapálene ukazovala, aké možnosti takéto fotenie prináša, a ja... Ja som tomu prepadla. Zostala očarená, ohúrená a rozmýšľala, kde si zriadim štúdio, aké fotopozadia si zakúpim, bude mi treba svetlo, hm...

Áno, svetlo, kvalitné svetlá. Základom profi interiérových fotiek je totiž kvalitný externý blesk. Ideálne aspoň dva. Tie sa zapnú súčastne a osvetlia celý priestor podľa zámeru fotografa. Tieto dve svetlá vedia vykúzliť rovnako jemné mäkké svetlo ako aj tvrdé, pričom záleží aj od výberu fotopozadia - či zvolíme plochu, ktorá bude svetlo pohlcovať alebo odrážať. K dispozícii tiež treba mať rôzne dosky, odrazové či tieňové - záleží od typu samotnej fotografie, ktorú ideme spolu vytvárať.Limitované možnosti? Práve naopak

Narozdiel od vonkajšieho prostredia v ateliéri je svetla nedostatok a svetlo je navyše zmiešané - dopadá z okien, ale aj zo žiaroviek. Preto je pre fotografa toto fotenie o niečo zložitejšie. Treba sa pri ňom hrať a premýšľať, skúšať a experimentovať. No výsledok môže stáť naozaj na to. Ateliér je ako čisté maliarské plátno, na ktoré môže fotograf nakresliť čokoľvek.


Ateliér prináša neskutočné množstvo možností... pri postprocese sa dá hrať s farbami, portét sa dá dotvoriť rôznymi úpravami, veľa urobia i spomínané fotopozadia či rekvizity ako sú napríklad nadrozmerné kvety od Eternalflowers, ktoré si viete objednať ku každému môjmu balíčku.

Hoci je priestor limitovaný, dá sa s ním vymyslieť veľa. Modelky väčšinou sedia na stoličke, no krásne fotky vznikajú aj v prípade, že si modelka ľahne na zem, dajú sa okolo nej rozložiť kvety a môžu vzniknúť i prudko romantické fotky.Cenová ponuka na fotenie v exteriéri je síce výhodnešia, no ateliér je vo všetkých ohľadoch oveľa náročnejší - je potrebné zakúpiť svetlá, pozadia, starať sa o údržbu a rekvizity. No náročnejší je hlavne postproces, ktorý si vyžaduje oveľa precíznejšiu retuš, nakoľko je pri kvalitných svetlách vidieť naozaj každý jeden chlp a pór. No postproces je pri ateliérovkách oveľa otvorenejší, fotograf môže maľovať do fotky...ako?


Je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, takže... tu sú schválne dorábané mraky do fotky fotenej v exteriéri a tu zas v interiéri - však sa na to lepšie pozerá? Aj keď nie sú obláčiky na modrom pozadí dvakrát prirodzené, ľudské oko to nabáda k fantázii, celé je to rozprávkové a akési tolerantnejšie. Pri exteriérovej fotografii je zas oko viac kritickejšie, lebo v prípade, že postproces nie je urobený dokonalo na 120%, oku sa to nepáči, nepôsobí to prirodzene ani čarovne. Exteriér je preto lepšie "neupravovať", nechať ho prirodzeným, kdežto ateliér je explóziou možností a kreativity.
I svetoví portrétisti volia radšej ateliér, lebo podmienky si viete vždy urobiť ideálne, čo sa vám vonku nepodarí, tam už to má v rukách príroda. Navyše si vieme na uvoľnenie pustiť hudbu, máme súkromie, make-up nepotrebuje tak častú úpravu, vlasy vám nezvlhnú ani ich nerozfúka vietor, WC i kuchyňa je vždy po ruke. A keď predsa len chceme vietor vo vlasoch, máme k dispozícii ventilátor, ak chceme hmlu, postará sa o to dymostroj.


EXTERIÉR

Som milovník prírody a osobne veľmi rada fotím vonku, hlavne na jar a v letných mesiacoch. Okolo dedinky, v ktorej žijeme, sú nadherné polia a scenérie. Príroda je sama o sebe čarovná. Zakvitnuté slnečnicové polia dodajú fotkám atmosféru, v jazierku sa viem hrať s odrazom na vodnej hladine.


Prirodzenosť ako najkrajšie fotopozadie

Najväčšou výhodou fotenia v exteriéri je rozpínavosť a neobmedzené možnosti. Príroda nemá žiadne mantinely, nikde nezačína ani nekončí. Často vás i prekvapí a dodá fotke tú pomyselnú čerešničku, ktorá ani nebola v pláne. Nedávno som fotila spolu s mojou dvornou modelkou Kikou krásne naturálne zábery, keď jej v tom vo vlasoch pristál motýľ a dodal fotke hlbšie čaro.Fotenie v exteriéri je predovšetkým charakteristické prirodzeným denným svetlom. Je preto nesmierne dôležité nájsť si na fotenie ten správny čas. Som milovníkom svetla a tieňov, preto hru svetla vnímam veľmi intenzívne.


Najlepšie svetelné podmienky sú v ranných a večerných hodinách, v tzv. zlatej hodinke. Z časového hľadiska sa dobre fotí ráno okolo siedmej (záleží od východu slnka) a dve hodiny pred západom slnka. Svetlo je v tomto čase veľmi mäkké, a aj v prípade, že je o niečo tvrdšie, nie je také kontrastné. Rozdiel medzi miestami, kde svetlo dopadá a kde je tieň, je len minimálny. Popoludňajšie slnko je naopak veľmi agresívne.Obmedzenia v postprocese

Môže sa zdať, že fotenie vonku prináša neobmedzené možnosti, ale nie je tomu celkom tak. Hlavne pri postprocese. Farebná škála zachytená pri pridzenom svetle sa veľmi ťažko mení či upravuje, paleta farieb nie je taká široká. Ak fotíte v prírode, vychádzate z prirodzenosti... Fotograf musí pri postprocese dbať, aby fotka v konečenom dôsledku nevyzerala umelo a neprirodzene, lebo na takejto fotke sa to pozná hneď.


Pri exteriérových záberoch je dôležité zamerať sa na objekt a dať ho dopopredia, sústrediť sa na to, aby nezanikol v pozadí.

Ateliér je jednoducho oveľa univerzálnejší a kreatívnejší, exteriér nevyspitateľný a počasie si vybrať neviete, ale zas tá hĺbka ostrosti a celková práca má svoje čaro. Fotenie vo vetre či mraze nie je bohviečo, i keď naša Baja je blázon a dá sa nahovoriť na čokoľvek, i na shooting v čipkovaných šatočkách v mínus 12...No viac ako polhodinu nedala ani ona. :D Svetlo sa vonku hýbe, mení sa, idálne podmienky nie sú stále, takže sa fotograf musí ponáhľať, moc nepremýšľať, len cvakať, aby zachytil okamih v tom správnom uhle a svetle.


Príroda je sama o sebe zárukou jedinečných fotografií, no fotiť vonku je o niečo stresujúcejšie, podmienky fotograf totiž nemá pevne v rukách.

* * *

No či sa už rozhodnete pre fotenie v interiéri alebo v exteriéri, dôležité je predovšetkým cítiť sa pred objektívom dobre, prirodzene a veriť fotografovi. Nech je pozadie akékoľvek, veľmi dôležitý je v prvom rade objekt, to ostatné už len dotvára samotnú atmosféru. Mne osobne ide hlavne o vytvorenie príjemnej priateľskej atmosféry, presmiate fotenie a úžasný pocit po fotení na oboch stranách je predsa to najdôležitejšie :) Takže či budem fotiť v ateliéri, či vonku, pravdupovediac, je mi to jedno, lebo ja osobne fotenie ako také milujem a veľmi ma baví vás robiť sťastnými... a ten pohľad, keď Vás premením na vílu a vy tomu ani samé neveríte, že je to vo vás je na nezaplatenie a potom tie správy čo si spolu vymieňame ešte v post procese... akože sem tam sa i majster utne, ale 99% zákazníčiek je mega, mega krásnych, mega láskyplných, priateľských a vôbec MEGA, ďakujem za Vás všetkých!!!

Teším sa na našu fotospoluprácu.

Vaša Michaela

287 views0 comments
bottom of page